KRÓTKIE WĘDZIDEŁKO PODJĘZYKOWE

KRÓTKIE WĘDZIDEŁKO PODJĘZYKOWE
Krótkie wędzidełko podjęzykowe ogranicza ruchy języka.
1. Występują problemy z uniesieniem języka do wałka dziąsłowego tzw.pionizacja. Mogą u dziecka wystąpić problemy z poprawną wymową głosek: l, sz, ż-rz, cz, dż-drz, r.
2. W czasie karmienia piersią dziecko powinno unosić językiem brodawkę i docisnąć ją do wałka dziąsłowego. Krótkie wędzidełko uniemożliwia sprawne pobranie pokarmu.
3. W czasie połykania język unosi się w kierunku podniebienia, krótkie wędzidełko przyczynia się do utrwalania niemowlęcego sposobu połykania czyli ruchów języka tylko w kierunku przód-tył.
4. Aby prawidłowo przeżuć pokarm należy przetransportować go między zęby trzonowe – to wymaga sprawnej pracy języka.
5. Leżący język na dnie jamy ustnej może powodować nadmierne gromadzenie się śliny, a wysuwanie języka powoduje wadę zgryzu.
JAK ROZPOZNAĆ KRÓTKIE WĘDZIDEŁKO?
1. Dziecko ma trudności z wysunięciem języka na brodę lub uniesieniem go w kierunku wałka dziąsłowego (do góry).
2. W czasie wysuwania języka na brodę, czubek języka może przyjmować kształt sercowaty (brak tego kształtu nie zawsze oznacza, że wędzidełko ma odpowiednią długość).
3. Występują trudności z artykulacją głosek: l, r, sz, ż, cz, dż.
4. Może wystąpić ból przy wykonywanych ćwiczeniach logopedycznych.
5. Występuje nadmierne ślinienie chociaż nie zawsze.
KIEDY PODCINAĆ?
Przy nieznacznym skróceniu wędzidełka można podjąć próbę wyćwiczenia mięśni języka poprzez ćwiczenia i masaże – poprawa ruchomości języka. Nie zawsze osiągamy w ten sposób pełną sprawność. W większości przypadków zalecane jest jednak jak najwcześniejsze podcięcie. Po zabiegu należy podjąć terapię logopedyczną.
Zabieg jest bezbolesny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym.
Zdarza się konieczność powtórnego podcięcia celem uzyskania pożądanego efektu.
(Magdalena Lachowska – logopeda, neurologopeda, terapeuta wczesnej interwencji i wspomagania rozwoju małego dziecka tel.+48512079772),
www.stokrotka.org