ODRUCH BABKINA CZYLI DŁONIOWO-BRÓDKOWY

ODRUCH BABKINA CZYLI DŁONIOWO-BRÓDKOWY
Rozwój tego odruchu stwarza podstawę do rozwoju odruchu ATOS i koordynacji „ręce – usta”, a później „ręce – język” służące rozwojowi mowy i komunikacji. Wpływa także na rozwój motoryki dużej i poczucia środka ciała. Zaciśnięte pięści w późniejszym wieku mogą świadczyć o napięciu emocjonalnym, dzieci z niepłynnością mowy i stanami lękowymi również zaciskają pięści. Ręce nadmiernie rozwarte i słabe zaciskanie dłoni w pięści świadczy o hipotomii czyli o obniżonym napięciu mięśniowym. Niezintegrowany odruch może przejawiać się brakiem zdolności manualnych, trudnościami z chwytem pęsetowym, problemami z mową, nadwrażliwością dłoni na dotyk, dzieci nieprawidłowo trzymają przybory do pisania i rysowania, bardzo często mają nadmiernie napięte mięśnie szyi, rąk i twarzy (wysuwają język, przygryzają wargi i różne przedmioty), mogą mieć brzydki charakter pisma.
Odruch ten pojawia się od 2. miesiąca życia płodowego, rozwija się aktywnie w ciągu pierwszych 4 miesięcy po urodzeniu, integruje się z układem koordynacji „ręce-usta” i całego ciała w 4. miesiącu życia.
(Magdalena Lachowska – logopeda, neurologopeda, terapeuta wczesnej interwencji i rozwoju małego dziecka tel.+48 512 079 772), www.stokrotka.org