PRZEDŁUŻONE SSANIE SMOCZKA

PRZEDŁUŻONE SSANIE SMOCZKA
Odruch ssania pojawia się w 14 tygodniu życia płodowego, aktywne działanie zmniejsza się około 6. miesiąca życia /pojawia się karmienie z łyżeczki/, zintegrowany zostaje w wieku od 1,5 do 2 lat.
Jedną z konsekwencji długotrwałego ssania smoczka może być utrwalenie się u dziecka niemowlęcego sposobu połykania. Polega na połykaniu z językiem ułożonym na dnie jamy ustnej. Wykonuje on ruchy wyłącznie w kierunku przód – tył. Wraz z prawidłowym rozwojem dziecka język w trakcie połykania powinien zmienić swoje ruchy i unosić się w kierunku podniebienia. Kiedy język blokowany jest smoczkiem pozostaje na dnie jamy ustnej. Znika szansa na osiągnięcie pełnej sprawności niezbędnej do przenoszenia pokarmu w celu rozdrobnienia go i połknięcia. Utrudnione jest także połykanie zalegającej pod masą języka śliny, co prowadzi do nadmiernego ślinienia się.
Wyjątkiem są dzieci objęte wczesną interwencją.
(Magdalena Lachowska – logopeda, neurologopeda, terapeuta wczesnej interwencji i wspomagania rozwoju małego dziecka tel.+48 512 079 772), www.stokrotka.org